مدیر کل گمرک اصفهان گفت: در 4 ماهه نخست سال 98، بالغ بر یک هزار و 199 میلیارد و 603 میلیون ریال درآمد توسط گمرک اصفهان کسب و به خزانه واریز شده که این عدد نسبت به مدت مشابه سال قبل 88 درصد رشد داشته است.
 

رشد 88 درصدی درآمد گمرک استان اصفهان

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان به نقل از روابط عمومی گمرک استان اصفهان، رسول کوهستانی با اشاره به اینکه تغییر و تحول الزام‌آور است بیان داشت: گمرک اصفهان بنا به دلیل جایگاه استراتژیک و شاهراه حیاتی کشور در زمینه حمل‌ونقل و تجارت جایگاه ویژه‌ای دارد.

مدیر کل گمرک استان اصفهان از دیگر دلایل اهمیت گمرک اصفهان وجود قطب های صنعتی نظیر فولاد، منسوجات، هواپیماسازی، لوازم خانگی، رنگ‌سازی، صنایع نظامی و .... برشمرد و اظهار داشت: طی 4 ماهه سال 98 بالغ بر 2 میلیون و 452 هزار تن کالا به ارزش 2 میلیارد و 49 میلیون و 506 هزار دلار استان اصفهان به مقصد 77 کشور جهان صادرات داشته و نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزن 37 درصد و ازلحاظ ارزش 175 درصد رشد داشته است.

وی عمده‌ترین کالاهای صادراتی از استان اصفهان را آهن و فولاد به ارزش 624 میلیون دلار، محصولات پتروشیمی 264 میلیون دلار، محصولات شیمی آلی 88 میلیون دلار و فرش 54 میلیون دلار برشمرد و اظهار داشت: مهم‌ترین کشورهای مقصد کالاهای صادراتی استان اصفهان عراق با 485 میلیون دلار و 24 درصد، چین با 286 میلیون دلار و 14 درصد افغانستان با 176 میلیون دلار و 9 درصد، پاکستان با 131 میلیون دلار و 6 درصد و امارات متحده عربی با 124 میلیون دلار و 6 درصد سهم از کل صادرات استان دارا هستند.

مدیر کل گمرک اصفهان یکی از برنامه‌های مهم خود را افزایش جذب شرکت‌های استان به سمت گمرک اصفهان که تشریفات گمرکی خود را در گمرکات دیگر انجام می‌دهند برشمرد و اذعان داشت: در چهار ماهه نخست امسال تشریفات 35 درصد از صادرات استان، از طریق گمرکات استان اصفهان انجام گرفته که با اجرای صحیح قوانین و ارائه تسهیلات بیشتر و اطلاع‌رسانی مؤثر با هدف کاهش هزینه‌های ترخیص، می‌توانیم این میزان را افزایش دهیم.

کوهستانی پزوه بابیان اینکه یک کارمند گمرک با بیش از 50 قانون مختلف باید آشنا باشد و جهت ترخیص و یا ورود کالا به کشور این قوانین را باید مدنظر قرار دهد، اذعان داشت: 39 هزار و 451 تن کالا به ارزش 169 میلیون و 764 هزار دلار به گمرک اصفهان وارد شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزن 82 درصد و از حیث ارزش 65 درصد افزایش یافته است.

 وی بیان داشت: نقاط قوت ضعف و فرصت‌ها و تهدیدات گمرک اصفهان و همچنین برنامه‌های جهت بهبود وضعیت فعلی ارائه شده و در پرتال گمرک اصفهان بارگزاری شده، خواستار این شد: همه ذی نفعان گمرک اصفهان با مطالعه آْن نظرات خود را اعلام کنند.

کوهستانی با بیان اینکه استان اصفهان یکی از مهم‌ترین قطب‌های تولید کشور است، گفت: در حال حاضر تعداد فعالان اقتصادی در استان چهار شرکت است که این تعداد در شأن استان اصفهان نیست.

 وی در خصوص مهم‌ترین کالاهای وارداتی گمرک اصفهان طی 4 ماه سال 1398 گفت: ماشین‌آلات برقی 48 میلیون دلار، وسایل مکانیکی 33 میلیون دلار و آهن و چدن 20 میلیون دلار بوده است و در ادامه اظهار داشت: عمده‌ترین کشورهای صادرکننده به مقصد گمرک اصفهان، چین با 19 درصد، مالزی با 14 درصد، ایتالیا با 13 درصد، آلمان 13 درصد و کره جنوبی با 12 درصد، از کل واردات به مقصد گمرک اصفهان را به خود اختصاص داده‌اند

مدیر کل گمرکات استان اصفهان در ادامه اظهار داشت: در راستای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی و با راه‌اندازی و استفاده از سامانه‌های امور گمرکی و پنجره تجارت فرامرزی: این اداره کل با داشتن 144 کارمند، در 4 ماهه 1398، بالغ بر یک هزار و 199 میلیارد و 603 میلیون ریال درآمد کسب و به خزانه واریز کرده است و نسبت به مدت مشابه سال قبل 88 درصد افزایش داشته است.

وی نیروی انسانی هر سازمانی را سرمایه‌های واقعی آن سازمان دانست و گفت: سال‌ها سازمان برای یک کارمند هزینه‌های مختلفی نظیر استخدام، آموزش و کسب تجربه انجام می‌دهد و در این راستا برنامه‌های مدونی برای حفظ و نگهداشت و مسیر ارتقا شغلی سرمایه‌های انسانی باید تهیه شود.

 مدیرکل گمرک اصفهان بیان داشت: طی این مدت تعداد 268 بسته هدیه و سوغات ورودی به ارزش 2 میلیارد و 95 میلیون ریال از طریق گمرک پست اصفهان وارد و تعداد 2459 بسته هدیه و سوغات خروجی به ارزش 38 میلیارد و 631 میلیون ریال از طریق گمرک پست اصفهان صادر شده است.

کوهستانی پزوه اظهار داشت: در 4 ماهه سال 98 تعداد 67 هزار و 761 نفر مسافر ورودی و خروجی، تشریفات امور مسافری آن‌ها در گمرک فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی انجام پذیرفته که به نسبت مدت مشابه سال قبل 18 درصد کاهش داشته است.