اصفهان| نوسانات بازر ارز به جدل مالک و مستأجر رسید؛ صاحب‌خانه‌هایی که از اجاره امرار معاش می‌کنند

کاهش قیمت خانه در پی ثبات قیمت سکه و ارز خبری بود که در هفته اخیر از سوی رئیس اتحادیه مشاوران املاک اصفهان منتشر شد اما همچنان تأثیر نوسانات این بازار بر قیمت فروش و اجاره منزل ادامه دارد.

  • ۰۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۸
  •  
اصفهان| نوسانات بازر ارز به جدل مالک و مستأجر رسید؛ صاحب‌خانه‌هایی که از اجاره امرار معاش می‌کنند

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، در چند ماه اخیر قیمت مسکن و اجاره بهای آن به تبع نواسانات بازار ارز با افزایش همراه بود که سبب بروز برخی مشکلات برای اقشار کم درآمد به ویژه جوانان شد. در حالی که صاحبان مسکن برای اجاره خانه خود قیمت‌های سلیقه‌ای تعیین می‌کنند و متولیان امر نیز مانع از این عمل نشده‌اند.

به گفته رسول جهانگیری رئیس اتحادیه مشاوران املاک اصفهان افزایش بیش از حد قیمت مسکن بر اساس هیجانات بازار بوده ولی در حال حاضر با ثبات یافتن بازار سکه و ارز شاهد باثبات شدن قیمت مسکن و اجاره بهای آن هم خواهیم بود.

هیجانات بازار قیمت‌های غیرمنطقی به بار آورد

جهانگیری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: افزایش بیش از حد و تصاعدی قیمت مسکن بر اساس هیجانات بازار بوده است که شاهد قیمت‌های غیرمنطقی و حبابی بودیم، این در حالی است که افزایش قیمت طلاو ارز بر قیمت‌های حبابی مسکن بی‌تأثیر نبوده است.

وی گفت: پیش‌بینی ما این است که اگر روال ثبات بازار سکه و ارز به همین ترتیب ادامه پیدا کند، در دو ماه آینده شاهد کاهش قیمت مسکن خواهیم بود اما باید در نظر داشت که بازار مسکن از لحاظ روحی و روانی هم تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اصفهان با اشاره به این موضوع که در نوسانات قیمت مسکن، مستأجران بیشترین ضرر را کردند گفت: از طرف قانون هیچ برخوردی با کسانی که قیمت‌های حبابی وضع می‌کردند صورت نگرفت، چون هیچ قانونی برای تعیین قیمت اجاره خانه‌ها از طرف قانون‌گذار وجود ندارد و تعیین اجاره بهای خانه‌ها بر اساس میل و علاقه صاحب‌خانه‌ها انجام می‌شود.

با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه کسانی که تا به حال اقدام به خرید خانه نکرده‌اند و یا مستأجرانی که اجاره آنها به سر آمده در اعتراض به این نابرابری اقتصادی برقیمت خانه هیچ عکس‌العملی نتوانستند از خود نشان دهند و دلیل کار خود را بی‌قانونی و عدم مدیریت صحیح قانون‌گذاران می‌دانستند.

یک شهروند اصفهانی در این باره به خبرنگار تسنیم گفت: قیمت‌های موجود، قیمت‌های واقعی نیستند و قیمت مسکن با درآمد اکثریت مردم هیچ تناسبی ندارد.

وی افزود: هیچ نهاد و ارگانی بر قیمت خانه نظارتی ندارد و اینکه هر کس بتواند قیمت اجاره و فروش مسکن را خود تعیین کند، دلیل بر بی‌نظمی و هرج و مرج در این امر است.

بیشتر بخوانید

صاحب‌خانه‌هایی که با مستأجران خود به توافق نمی‌رسیدند نیز بی‌دلیل نمی‌گفتند، آن‌ها اظهار داشتند که وقتی نتوانیم نیازهای وابسته به اقتصاد خانواده‌هایمان را تأمین کنیم،  مجبور می‌شویم سرمایه‌ها و دارایی‌های خود را مانند خانه با قیمت بالاتری به فروش رسانده و یا به اجاره بگذاریم.

یک شهروند اصفهانی که خود نیز صاحبخانه است در این باره در گفت‌‎وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: بنده به عنوان مالک این حق را دارم که قیمت ملک را خودم تعیین کنم چرا که بنده نیز مطابق با نیازهای معیشتی خود قیمت را تناسب می‌دهم.

یکی از مشاوران املاک در ادامه این بحث اضافه کرد: نمی‌توانیم صاحبخانه‌ای که مالک اموال و مسکن خود است را مجبور به فروش مسکن خود با قیمت مصوب مشاورین املاک کنیم چرا که ما به عنوان واسطه فقط مسئولیت خود را انجام می‌دهیم و آنچه که باید و شاید را اطلاع می‌دهیم در غیر این صورت، خطر بی‌رونق شدن کار ما نیز افزایش می‌یابد.

به گزارش تسنیم آن طور که فعالان بازار مسکن می‌گویند در حال حاضر باید منتظر ماند تا شاهد ثبات قیمت خانه باشیم و از معاملات مسکن پرهیز شود، چرا که طبق گفته مسئولان قیمت مسکن متأثر از بازار سکه و ارز است و بازار سکه و ارز هم دستخوش تعاملات دولت با کشورهای دیگر است. اما آنچه از صحبت‌های مالکان و مستاجران برمی‌آید مهمترین نکنه لزوم نظارت بر فعالیت در بازار مسکن و تعیین قانون در این حوزه است.