بازدید مدیر کل محیط زیست از ایمنا

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان وجود کوره های گچ و بیابانزایی در شرق اصفهان را تهدیدی برای این شهر دانست و گفت: باید فضای سبز مناسب در شرق ایجاد کرد تا اصفهان از حمله کویر در امان بماند.

محمد حسین شاملی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا وجود کوره های گچ و گسترش مناطق بیابانی شرق اصفهان را تهدیدی جدی برای این شهر دانست و اظهار کرد: برای حفظ تمدن و فرهنگ کلانشهر اصفهان علاوه بر توجه به تاسیسات داخلی، زیبایی و مبلمان شهری، نباید از اطراف این شهر غافل شد، کانون های گرد و غبار اطراف اصفهان باید تثبیت و معادن گچ و آجرپزی بیرون شهری تعطیل شود، باید فضای سبز مناسب را در مناطق شرقی اصفهان ایجاد کرد تا اصفهان از حمله کویر در امان بماند.

وی افزود: اداره منابع طبیعی استان تاکنون در ۹ هزار هکتار از اراضی شرق اصفهان جنگل های دست کاشت ایجاد کرده است درصورتی که کل فضای سبز کلانشهر اصفهان تحت پوشش شهرداری ۳۷۰۰ هکتار است، یعنی حدود سه برابر فضای سبز شهری اصفهان در بیابان های سجزی با وجود محدودیت آب جنگل های دست کاشت ایجاد شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان ادامه داد: حدود یکهزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی شرق اصفهان در سال‌های گذشته برای ایجاد سایت دفن پسماند به شهرداری واگذار شد مشروط به اینکه در ۸۰۰ هکتار آن فضای سبز ایجاد کند، شهرداری در آن منطقه برای توسعه فضای سبز خیلی زحمت کشید و با خریداری پساب پوشش گیاهی را ایجاد کرد.

اعلام آمادگی منابع طبیعی برای ایجاد پارک بیابانی

شاملی با اشاره به اینکه در حال حاضر هنوز به شهرداری اصفهان برای فضای سبز آب تخصیص داده نمی شود، گفت: باید همه دستگاه‌ها تلاش کنیم حقابه شهرداری تامین شود تا بتوان به طور کامل منطقه شرق اصفهان را به فضای سبز تبدیل کرد.

وی تصریح کرد: اداره منابع طبیعی استان آمادگی دارد ۹ هزار هکتار از اراضی جنگل کاری شده شرق را به شهرداری اصفهان واگذار کند تا این سطح با ۱۸۰۰ هکتاری که در اختیار دارد به یک پارک بیابانی تبدیل شود، اقدامی که در کشوری مانند چین اجرایی شده است.